Antalya Adrasan’da Gidilecek 5 Yer
14 Temmuz 2015  //  By:   //  5 CİKSS, MEKAN  //  No Comment

Adrasan çok duyduğumuz bir yerdi ancak bu kadar muhteşem bir yer olduğunu düşünmemiştik. Araştırmıştık, Google fotoğraflarına bakmıştık ancak internettekinden daha güzel bir Adrasan ile karşılaştık. Adrasan küçük bir yer gidince ne yapılır diyenler için işte 5 cikss tavsiye.

Adrasan Sahil

Adrasan sahil bu ufak tatil beldesinde doğayla başbaşa kalmak isteyenler için bulunmaz bir yer. Yazın kalabalık olsa da denizi mükemmel. Çocuklu olanlar koyun uç kısımlarını, denizin derinliklerini keşfetmek isteyenler orta kısımları tercih edebilir.

adrasan_sahil

Yanartaş Chimera (Olympos)

Yanartaş, Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı köyü yakınlarında küçük, tarihi ve turistik önemi olan doğalgaz kaynağı. Yüksek merdivenlerden nefes nefese tırmanacağınız için yanınıza mutlaka su alın. Denize yakın, dolunay varsa dolunay manzaralı dağın başında ufak oyuklar ve yanması için çakmak tutmanız veya yanan ateşten bir dal alıp tutuşturmanız yeterli. Akşam 9’dan sonra kim çıkar dağın başına diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Turistler bedava şömine eşliğinde burada vakit geçirmeyi çok seviyor.

chimera

Tekirova Phaselis Antik Kent

İ.Ö. 333’de Büyük İskender’i altın taçla karşılayan Phaselis Antik Kenti geçmişteki parlak günlerinin izlerini taşıyor. Sonraları Likya Birliğine, Roma egemenliğine girer. Eski hamamları, limanları, tiyatroları harap olsa da o dönemin ihtişamına dair bir çok eser bulunuyor. Antik kentin ince kumlu özel bir plajıda bulunuyor. Çoğu kişinin bilmediği bu kumsal özellikle çocuklu aileler için ideal. Çocuğunuz sadece kum olan bu sahilde istediği gibi denizde yürüyebilir.

phaselis

Tahtalı Teleferik 2365 m Zirve

Aşırı sıcaklardan bunalıp Antalya’ya zirveden bakmaya ne dersiniz? Haziran başında hala karlı olan Tahtalı (Olympos Dağı) oldukça muhteşem. Havanın açık olduğu günlerde manzarası eşsiz. Teleferikle 2365 m çıkmanın keyfi ürpertici gelse de çok rahat. Yüksekteki o serin havayı solurken cafede veya restoranda vakit geçirebilirsiniz.

tahtali_olympos

Olimpos Beydağları Millî Parkı

Olimpos Beydağları Millî Parkı, 1972 tarihinde Antalya ili Kemer ilçesi sınırarı içinde bulunan doğal ve tarihi güzelliklerin korunması için sit alanı olarak korunmaya alınan bölge. Sarısu’dan itibaren Antalya – Kumluca karayoluna ve Akdeniz’e paralel olarak Gelidonya Burnu’na kadar uzanıyor. Çıralı, Phaselis, Adrasan ve Olympos Plajı bunlardan en güzel ve uzun olanları. Olympos’un tarihi kalıntılarını gördükten sonra denize ulaşıp serinleyebilirsiniz.

olympos_milli_park

About the Author :

En kaliteli ve özgün içerik.

Related News

Leave a reply